Zakladatelem rozvětveného rodinného klanu byl herec, režisér a divadelní ředitel Vendelín Budil (1847–1928). Když se ale podíváte na jeho fotografie, zjistíte, že mezi jeho potomky se nedědilo jen nadání, ale i podoba. Leč zpět kpanu Budilovi: narodil se vPraze v rodině válečného invalidy-příštipkáře a majitelky vetešnického krámku. To nebylo žádné terno, a tak o sobě Vendelín Budil prý dost dlouho rozšiřoval fámu, že je nemanželským synem herce, divadelního režiséra, překladatele a spisovatele Josefa Jiřího Kolára (1812–1896). Nebylo to ale důležité, Vendelín Budil si vybudoval solidní kariéru i bez cizí pomoci. Během svého dlouhého a pestrého působení na jevištích v Praze, Brně, Písku, Olomouci a dalších městech nastudoval 1 275 rolí a proslavil se zejména vroli Shakespearova Krále Leara. Hrál ji opakovaně ve všech souborech, kde působil, včetně divadla vPlzni, které deset let řídil. Vtéhle roli se proslavil tak, že jeho podobizna v úloze krále Leara je umístěna v Shakespearově domě ve Stratfordu jako pocta Anglie vynikajícímu českému herci.
Na scénu vstupují Steimarovi
Důležitý krok Vendelín Budil podnikl vlétě 1876, kdy se oženil s dcerou kapelníka a členkou Švandovy zpěvohry, mezzosopranistkou Crescenzií Královou (1851–1930). Ta vystupovala již od sedmnácti let jako operní a operetní zpěvačka, ale později se umělecké činnosti vzdala. Důvodem byla péče o tři děti: syny Rudolfa (1877–1954) a Kamila (1878–1879), a dceru Annu (1889–1962).
Právě sdcerou Annou vstupuje na scénu rodinný klan Steimarů. Anna, divadelní, operetní a filmová herečka, se v roce 1915 provdala za herce Jiřího Steimara (1887–1968). O rok později se jim narodila dcera Jiřina Steimarová (1916–2007). Jako dítě ze známé herecké rodiny se hraní věnovala od dětství, a už vsedmnácti letech se objevila ve svém prvním filmu. Hlavní role si zahrála ve snímcích Dobrý tramp Bernášek (1933), Na svatém kopečku (1934), Pozdní láska (1935), Irčin románek (1936), Poslední Podskalák (1940) nebo Paklíč (1944), znáte ji i ze seriálů Tři chlapi v chalupě, Hříšní lidé města pražského anebo z filmu Jiřího Menzela o počátcích české kinematografie Báječní muži s klikou.
Jiřina Steimarová předala herecké geny i svým potomkům. S prvním manželem, sochařem Janem Kodetem (1910–1974) měla syna Jiřího Kodeta (1937–2005), skvělého herce, kterého znáte například zfilmu Pelíšky. S druhým manželem, automobilovým závodníkem Jaroslavem Juhanem (1921–2011) pak měla dvě dcery, Julii (1947–2019) a Evelynu (*1945). I ta se věnuje herecké profesi, stejně jako její dvě dcery Vendula Rytířová (*1972), herečka, tanečnice, loutkářka, choreografka a divadelní pedagožka, jejímž otcem je písňový textař a muzikant Zdeněk Rytíř (1944–2013), a herečka Anna Polívková (*1979) zmanželství shercem Bolkem Polívkou (*1949).
Rodinný klan Kodetů
Vraťme se ještě kprvnímu manželovi Jiřiny Steimarové, sochaři Janu Kodetovi. Ten pocházel z rodiny známého malíře a sochaře Emanuela Kodeta (1880–1955), autora obřího památníku Jana Žižky u Sudoměře; šestnáct metrů vysoká postava husitského vojevůdce vévodí krajině od roku 1925. Pokračovatelem umělecké dynastie Kodetů se stal další Janův syn a bratr herce Jiřího Kodeta, malíř Kristian Kodet (* 1948). Ten ve Velkém Meziříčí založil Muzeum Kodet, kde je umístěna stálá sbírka výtvarných prací všech tří generací rodiny Kodetových.
Umělecký talent se do další generace přenesl i v rodině Jiřího Kodeta: herectví se věnuje jeho dcera Barbora Kodetová (*1970). Ta se provdala za houslistu Pavla Šporcla (*1973) a můžeme zatím hádat, jaký talent namixují rodinné geny u jejich dětí.
Vendelín Budil (1847-1928) byl český herec, režisér a divadelní ředitel, který se proslavil zejména v roli Shakespearova Krále Leara.
Manželství s Crescenzií Královou, která byla operní a operetní zpěvačkou, bylo důležitým krokem v životě Vendelína Budila a vedlo k založení umělecké rodiny, když společně vychovali tři děti.
Jiřina Steimarová měla s prvním manželem Janem Kodetem syna Jiřího Kodeta a s druhým manželem Jaroslavem Juhanem dcery Julii a Evelynu.
Rodinný klan Kodetů zahrnuje umělce různých generací, včetně sochaře Jana Kodeta, herce Jiřího Kodeta a malíře Kristiana Kodeta. Kristian založil Muzeum Kodet, kde je umístěna sbírka výtvarných prací rodiny.
V Muzeu Kodet ve Velkém Meziříčí jsou k vidění díla třech generací rodiny Kodetů, včetně malíře Kristiana Kodeta, jeho otce Jana a dědečka Emanuela.
Rodina Steimarů měla významný vliv na české divadelní, filmové a umělecké scény prostřednictvím svých členů jako byla Anna Steimarová, Jiřina Steimarová a jejich potomci.
Zajímavostí je, že se u Vendelína Budila a jeho potomků nejenže dědilo umělecké nadání, ale i výrazná fyzická podoba.
Obraz Vendelína Budila v roli krále Leara je umístěn ve Shakespearově domě ve Stratfordu jako pocta Anglie tomuto vynikajícímu českému herci.
Česká kinematografie je promítána v divadelním prostředí především převedením filmových témat do divadelních her, jako je například výběr nejlepších vánočních filmů představený v divadle.
Jiří Menzel, oscarový filmový režisér, je připomínán jako významná postava českého filmu a divadla, který přispěl k slavné éře českého filmu v 60. letech.